خانه / مقاله و یادداشت / معرفی ۱۰ نقش آفرینی‌ برتر یک دهه اخیر سینما / از رزماند پایک با دختر گمشده تا استاد سخت‌گیر شلاق

معرفی ۱۰ نقش آفرینی‌ برتر یک دهه اخیر سینما / از رزماند پایک با دختر گمشده تا استاد سخت‌گیر شلاق

با پایان دهه، لیست‌های بسیاری از فیلم‌های برتر این دوره زمانی (۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰) منتشر میشود و در این مقاله میخواهیم به سراغ ده (۱۰) نقش آفرینی برتر دهه گذشته سینما برویم. نقش آفرینی‌هایی که لایق تمجید و تعریف بسیار زیادی هستند. برای جمع‌آوری این لیست به بازی برجسته این بازیگران (مرد و زن) یعنی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ نگاهی انداخته‌ایم و با توجه به دیدگاه منتقدین، جوایز کسب شده، رای‌ها و نظرات مردم مراجعه و تمام عوامل یک نقش‌ آفرینی خوب را مورد سنجش قرار داده‌ایم و تمام تلاش را بر این موضوع قرار داده‌ایم که بتوانیم نقش آفرینی‌های شایسته و در خور ستایش را شناسایی و ‌آن‌ها را به بهترین نحو رتبه‌بندی کنیم. با دنیای سینما و معرفی ۱۰ نقش آفرینی برتر دهه اخیر سینما همراه باشید.

۱۰_ لئوناردو دیکاپریو برای فیلم «گرگ وال استریت»

بدون شک هیچ کس نمی‌تواند کاریزمای طبیعی دیکاپریو در فیلم «گرگ وال استریت» باشد. دیکاپریو در این فیلم نقش یک مدیر و فعال در بازار وال‌استریت را ایفا میکند. او در تمام صحنه‌ها تمام حس را را به ما القا میکند و در جایی به عنوان یک خدا در میان انسان‌ها، در جایی به عنوان یک فرد جلف و در جایی به عنوان یک جنتلمن ظاهر میشود و از پس تمام این صحنه‌ها به خوبی بر می‌آید. دیکاپریو برای این فیلم برنده جایزه «گلدن گلوب» در زمینه بهترین بازیگر مرد در فیلم موزیکال-کمدی و نامزد جایزه اسکار در بخش «بهترین بازیگر نقش اول مرد» شد.

۹_ رزماند پایک برای فیلم «دختر گمشده»

پایک در این فیلم نقش امی را بازی میکند، زنی که از رابطه زناشویی‌اش راضی نیست و حال گمشده است. پایک در این فیلم حالت‌های فوق‌العاده‌ای را تجربه میکند، از عاشقی تا عصبانی شدن و به خوبی از پس تمام آن‌ها بر می‌آید. در سکانس‌های داد زدن و کلوزآپ‌ها، بازی او به بهترین شکل ایفا نقش شده است و بدون شک پس از اتمام فیلم، به نقش آفرینی فوق‌العاده «رزماند پایک» در این فیلم اقرار خواهید کرد.

۸_ جی. کی سیمونز برای فیلم «شلاق»

سیمونز در فیلم «شلاق» نقش یک معلم جاز را ایفا میکند، اما باید گفت که در این دهه هیچ کس به اندازه او از پس نقش آفرینی همچین تیپ شخصیتی بر نیامده است. این معلم به خاطر سخت‌گیری‌ها، تندروی‌ها و اخلاق تندش در طول فیلم تبدیل به شخصیت منفوری میشود که با بد رفتاری‌هایش مدام روی اعصاب ببینده میرود اما این الزما بخاطر شخصیت فیلم نیست، بلکه نقش آفرینی سیمونز آنقدر خوب است که باعث میشود ما بتوانیم در تمام لحظات با شخصیت اصلی ارتباط برقرار کنیم و هیچ کس بهتر از سیمونز نمیتواند نقش یک معلم را در هنگام داد زدن و تنبه کردن شاگردانش ایفا کند. او برای این نقش برنده جایز اسکار «بهترین بازیگر نقش مکمل مرد» شد.

۷_ تونی کلت برای فیلم «موروثی»

شاید تونی کلت برای این نقش نامزد هیچ جایزه‌ معتبری نشد، ولی بدون شک بازی او در قالب یک شخصیت با اختلالات روانی و برای یک فیلم در ژانر ترسناک روانکاوی فوق‌العاده بود. کالت در تمام سکانس با آب و تاب خاصی حرف میزد و به صورت بسیار عمیقی شخصیتش را بازی میکند، عمقی که باعث تاثیرگذاری بیشتر فیلم میشود. بسیاری از سکانس‌های این فیلم احتمالا در ذهن‌تان به خاطر این نقش آفرینی خوب حک خواهد شد.

۶_ ماهرشالا علی برای فیلم «مهتاب»

دیگر فیلم «مهتاب» را اکثریت فیلمبازان دیده‌اند و بدون شک با دیدن این فیلم میتوان گفت که تا چه اندازه مجذوب شخصیت ماهرشالا علی در این فیلم شده‌اید. این نقش آفرینی همه چیز دارد، از بازی‌های زیر پوستی خوب بازیگر تا حرکات تند و لحن حرف زدن زیبا. این ایفای نقش بسیار مورد توجه منتقدین قرار گرفت و علی برای این فیلم اسکار «بهترین بازیگر نقش مکمل مرد» را برد.

۵_ گری اولدمن برای فیلم «تاریک‌ترین ساعات»

بازی گری اولمدن در این نقش با توجه به گریم سنگین‌اش بسیار عالی‌ست و بدون شک میتوان او را بهترین «وینستون چرچیل» تاریخ سینما دانست. بازیگری که در تمام حرکات نقش یک شخصیت مطرح سیاسی فوق‌العاده است و به ما وینستون چرچیلی ارائه میدهد که تا مدت‌ها در ذهن‌مان ماندگار خواهد شد. او برای نقش تمام جایزه‌ها معتبر را از جمله اسکار و گلدن گلوب را به دست آورد.

۴_ ناتالی پورتمن برای فیلم «قوی سیاه»

طبیعتا بازی در فیلم دارن آرنفوسکی به خاطر راونکاوانه بودن محتوای آن سخت است و ناتالی پورتمن از این کار به خوبی بر می‌آید. او برای نقش مدت‌ها تمرین کرد و آنقدر لاغر شد که سر صحنه با یک زمین خوردن ساده دند‌ه‌اش شکست. پورتمن در این فیلم نقش یک رقصنده باله را بازی میکند و جدا از اجرای او به عنوان یک بالرین، هنر بازیگری پورتمن، خود را در تمام سکانس‌های فیلم نشان میدهد. پورتمن برای این نقش برنده جایزه اسکار «بهترین بازیگر نقش اول زن» شد.

۳_ متیو مک‌کانهی برای فیلم «باشگاه خریداران دالاس»

مک‌کانهی برای این نقش مجبور بود وزن بسیاری کم کند و فداکاری‌های او منجر به تصویرسازی کم‌نظیری از گاوچرانی مبتلا به ایدز شد. نقش آفرینی متیو مک‌کانهی را میتوان جز بهترین‌های تاریخ دانست که بیننده را تحت تاثیر قرار میدهد، مخصوصا برای صحنه‌های گریه کردنش. مک‌کانهی برای این فیلم جایزه اسکار «بهترین بازیگر نقش اول مرد» را بدست آورد.

۲_ خواکین فینیکس برای «استاد»

اکثر ما «خواکین فینیکس» را برای بازی در نقش سزار دیوانه‌ی فیلم «گلادیاتور» و اخیر در قالب شخصیت جوکر از فیلم «جوکر» میشناسیم، اما باید بهترین نقش آفرینی فینیکس را در فیلم «استاد» به کارگردانی پل توماس اندرسون دانست. فینیکس در فیلم صحنه‌های خودزنی و شلوغی زیادی دارد و همه ‌آن‌ها را به زیبایی ایفای نقش میکند و بازی زیر پوستی حرکات دست، پا و صورت؛ همگی در بالاترین سطح قرار دارند.

پیش از معرفی بازیگر اول لیست، به بیان چند نقش آفرینی قابل احترام می‌پردازیم که می‌توانستند در لیست ما بعنوان بهترین‌های دهه قرار گیرند:

 • هیو جکمن برای فیلم «لوگان»
 • خواکین فینیکس برای فیلم «جوکر»
 • لئوناردو دیکاپریو برای فیلم «از گور بازگشته»
 • اما استون برای فیلم «لالالند»
 • ادی ردماین برای فیلم «تئوری همه چیز»
 • کسی افلک برای فیلم «منچستر کنار دریا»

۱_ دنیل دی لوئیس برای فیلم «لینکن»

از دی‌ لوئیس در فیلم لینکلن میتوانیم یک جمله بگویم؛ “ما در این فیلم (لینکلن به کارگردانی استیون اسپیلبرگ) شاهد یک نقش آفرینی نیستیم، بلکه شاهد خود آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا هستیم”

در لیست ده ایفای نقش برتر اخیر سینما، احتمالا بازی‌هایی اگرچه درخشان از یاد رفته‌ است، نظر شما در این خصوص چیست؟ به نظر شما کدام ایفای نقش‌ میتوانست در این لیست و در بخش بهترین‌های دهه قرار گیرد؟ نظر و لیست خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: دنیای سینما

یک نظر

 1. بعضی از این ویدئو هایی که گذاشتین طولانی بود
  چند تا غلط املایی کوچولو هم داشت
  خیلی از این فیلم ها رو ندیدم پس راجبشون نظر ندم بهتره
  ممنون از وقتی که رو این مطلب گذاشتین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *