خانه / دنیای کامیک / معرفی ابرشرورهای کامیک: Doomsday (دومزدی) / یگانه جاودان شرارت و قاتل سوپرمن

معرفی ابرشرورهای کامیک: Doomsday (دومزدی) / یگانه جاودان شرارت و قاتل سوپرمن

در دومین قسمت از سری مقالات «معرفی ابر شرور‌های کامیک»، سراغ دومزدی رفته‌ایم، یکی از قوی‌ترین شرور‌های دی سی که متاسفانه بیشتر محصولاتی که دومزدی در آن حضور دارد، به گونه‌ای ساخته و پرداخته شده که تنها دوست داران کامیک میتوانند با او ارتباط بر قرار کنند. با دنیای سینما و معرفی دومزدی از مجموعه ابرشرورهای کامیک همراه باشید.

به قطع یقین فیلم «بتمن علیه سوپرمن» که در سال ۲۰۱۶ اکران شد، مهم‌ترین اقتباسی است که «دومزدی» در آن حضور دارد. بیشتر سینما دوستان اولین بار در این فیلم با این شخصیت روبرو شدند و هیچ تصویری از گذشته‌اش در ذهن خود نداشتند و برایشان گنگ و مبهم است که آورنده آخرالزمان (یکی از القاب دومزدی) چرا با اعضای لیگ عدالت به جنگ میپردازد. دومزی تنها شخصیتی در دی سی کامیک است که توانسته سوپرمن را در مبارزه شکست بدهد و او را به قتل برساند.

پیدایش

دومزدی یک شخصیت ابرشرور به حساب می‌آید که در کتاب‌های کمیکی که توسط شرکت دی سی کامیکس منتشر میشوند، حضور پیدا میکند. معمولا به‌ عنوان مرگبارترین دشمن سوپرمن و همچنین تمام اعضای لیگ عدالت به حساب می‌آید. این شخصیت توسط نویسنده و هنرمندی به نام دن جورگنز خلق شده است. دومزدی در ابتدا یک حضور کوتاه در قسمت ۱۷ سری کتاب کمیک «سوپرمن: مرد پولادین» که در ماه نوامبر سال ۱۹۹۲ منتشر شده بود، داشت. بعد از این کتاب، او به‌ طور کامل در قسمت بعدی همان مجموعه یعنی قسمت ۱۸ مجموعه «سوپرمن:مرد پولادین» که در ماه دسامبر سال ۱۹۹۲ منتشر شده بود، ظاهر شد. سایت محبوب IGN یک فهرست از ۱۰۰ شرور برتر تاریخ کتاب‌های کمیک تهیه کرده بود که دومزدی را در رتبه ۴۶ این فهرست قرار داد. دومزدی به خاطر همان خط داستانی «مرگ سوپرمن» و به خاطر اینکه او تنها فردی محسوب میشد که توانسته سوپرمن را در میدان مبارزه به قتل برساند، به شهرت و محبوبیت زیادی به دست آورده است. پدر دومزدی یک موجود بیگانه و بی‌عاطفه به نام «برترون» بود که به دلیل حضور پر تعداد هیولاهای مرگبار و کشنده‌ای که جهان را فرا گرفته بودند، سعی داشت تا موجودی را خلق کند تا بتواند در هر شرایط و محیطی زنده بماند و حتی مرگ خود را دور بزند.

برترون سال‌های سال با پیوند زدن بهترین ژن‌ها موجوداتی را خلق میکرد که آن گونه که انتظارش را داشت نبودند و مدت زمان کوتاهی در فضای سمی آن جا زنده ماندند. برترون پس از ۱۰ سال تلاش و آزمایش‌های مختلف و پیوند و ترکیب ژن‌ های باقی مانده از موجودات قبلی، توانست نوزادی را خلق کند که میتواند در هر محیط و شرایطی زندگی کند. دومزدی حدود دو سال در فضای خارج از آزمایشگاه زندگی کرد و در آن مدت، توانست هر موجود و هیولایی را شکست بدهد؛ دومزدی در طی مدت زمانی تبدیل به موجودی بی‌نقص و کامل شد که دیگر نیازی به احیا توسط برترون را ندارد و در نتیجه برترون با دستکاری و تغییر دادن برخی از دی‌ان‌ای های او توانست کاری کند که دومزدی بتواند هر بار که کشته میشود خود را احیا و باز سازی کند. دومزدی بعد از گذشت مدتی، تکامل بیشتری نسبت به قبل پیدا کرد و دیگر در برابر هر چیزی که منجر به مرگش میشد، مصون شده بود و متاسفانه از آنجایی که تمام فکر و ذهن او مرگ و کشتن بود، به آزمایشگاه برترون حمله کرد و هر کس که آنجا کار میکرد را به قتل رساند. دومزدی به سیارات و دنیای‌ های مختلفی رفت و هر موجودی که در آن سیارات بود را از سر راهش بر میداشت، به گونه‌ای که هیچ کسی جلودار او نبود و سیارات و دنیاهای بسیاری توسط او و جنگ‌های حاصل در آن مکان‌ها نابود شدند.

قدرت

جاودانگی

«دومزدی» به دلیل ترکیبات ژنتیکی‌ای که دارد، میتواند بعد از هر بار کشته شدن از مرگ باز گردد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که این امر احیا و بازگشت از مرگ کاملا ناخواسته و بدون هیچگونه کمکی انجام میشود در نتیجه میتوان گفت که دومزدی یک موجود جاودانه است. مدت زمانی که دومزدی برای احیا و بازگشت به زندگی نیاز دارد وابسته به شیوه‌ای است که کشته میشود.

انطباق واکنشی و انفعالی

دومزدی باید بیشتر از توانایی که برای بهبود و احیا نیاز دارد آسیب ببیند، زیرا اگر نتوان به اندازه کافی به او آسیب رساند، انطباق واکنشی او بیشتر از قبل عمل میکند و رفته رفته او را به موجودی قدرتمندتر و آسیب ناپذیر‌تر میکند.

درمان پر سرعت

یکی از ویژگی‌های منحصر به فردی که دومزدی نسبت به دیگر شخصیت‌های دی سی دارد، قدرت بهبودی و درمان پر سرعت اوست. با این ویژگی دومزدی میتواند بعد از برداشتن جرات و آسیب دیدگی، بلافاصله درمان شود. از طرف دیگر هم میتوان اینگونه حدس زد که همین فاکتور بهبودی سریع او است که به او این اجازه را میدهد تا از مرگ بازگردد و مقاومت خودش را دربرابر همان علت‌های خاص که باعث مرگش شده، تکامل دهد.

رشد کنترل شده‌ی استخوان

دومزدی استخوان‌های بسیار بزرگی که دارد که از نقاط مختلف بدنش بیرون زده است. این اسختوان‌ها بسیار با دوام، محکم و بسیار تیز هستند که در برخی مواقع برای دشمنان بسیار قوی و آسیب ناپذیر، مانند سوپرمن باعث ایجاد جراحت و آسیب شده‌اند. همچنین به نظر میرسد که این اسخوان‌ها در نتیجه جنگ‌ها و آسب‌های مختلف، بزرگتر شوند و تکامل پیدا کنند.

قدرت فیزیکی

در کنار تمام توانایی‌ها و قدرت‌های ذکر شده در باره دومزدی، باید گفت که دومزدی از قدرت فیزیکی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. آنقدر این قدرت زیاد است که درگیر شدن با او آن هم به صورت فیزیکی مرگ حریف را به دنبال دارد و میتوان ادعا کرد تمام حریفانی که تا امروز او را به چالش کشیدند آن هم به صورت فیزیکی، قطعا موجب مرگ خودشان شده‌اند. دومزدی از نظر قدرت فیزیکی حتی از سوپرمن نیز قوی‌تر است و بار‌ها در کامیک‌ها این را ثابت کرده است. قدرت بسیار زیاد او باعث شده تا او تبدیل به یکی از قدرتمندترین موجوداتی شود که در این دنیا ساکن هستند.

آسیب ناپذیری

به جز زمان‌هایی که دومزدی از طرف حریف‌های هم‌سطح خود و حتی بالاتر، مورد اصابت ضربه‌های فوق‌العاده محکم که نیرویی در حد نیروهای نجومی دارد قرار میگیرد، میتوان گفت این شکل نهایی زندگی، کاملا آسیب ناپذیر و غیرقابل نفوذ است. پوست تقریبا غیرقابل نفوذ و بسیار محکم دومزدی تا به امروز، مشت‌هایی از طرف موجوداتی مانند «سوپرمن»، «ماکسیما» و ضربه‌های فوق‌العاده محکمی از طرف شخصیت‌های قدرتمندی مانند «واندر وومن» و «مارشن من هانتر» را تحمل کرده است. او تا به امروز در موقعیت‌های مختلف ثابت کرده که میتواند برای زمان نامشخص و البته نامحدودی، در محیط‌های بسیار خاص هم زنده بماند؛ به‌طور مثال فضا. او همچنین توانسته در مقابل پرتوهای نور لیزری مخصوص سوپرمن، پرتوهای امگا «دارک ساید» و انفجارهای پر انرژی «گرین لنترن‌ها»، مقاومت کند. بدن او کاملا جامد، محکم و سخت است و حتی چندین اندام حیاتی او، با چندین لایه استخوانی ضخیم محافظت شده است.

استقامت پیشرفته

دومزدی تا به امروز توانسته به خوبی نشان بده که استقامت فوق‌العاده‌ای ندارد، اصلا نیازی به خوردن، نوشیدن، خوابدین و حتی هوا ندارد. دومزدی بدون این که خسته شود میتواند یک روز کامل به مبارزه بپردازد.

هوش

دومزدی در طی آخرین تولد دوباره‌ی خود، بالاخره توانست هوش و نبوغی را که سزاوارش بود، به دست بیاورد. هر چند که بعد از گذشته مدتی، این هوش از او گرفته شد، اما در هر صورت این احتمال وجود دارد که او دوباره بتواند این نبوغ را به دست بیاورد.

سرعت زیاد

طی جنگ‌های مختلفی که دومزدی داشته مخصوصا در جنگ با «لیگ عدالت»، دومزدی نشان داده که سرعت بسیار بالایی دارد، میتواند ضربه‌های بسیار محکم را جاخالی بدهد و یا ابرقهرمانانی که سرعت و رفلکس فوق‌العاده‌ای دارند را به هلاکت برساند.

شرور بزرگ

«دومزدی» برای بقا و زنده ماندن در آن فضای مسموم و خطرناک حاکم در دنیایی که زندگی میکرد، مجبور به کشتن و قتل هر موجودی بود که برایش خطر ایجاد میکرد. رفته رفته دیگر تنها فکر دومزدی کشتن و قتل بود و هر موجودی که سر راه او قرار میگرفت را از سر راه کنار میزد. دومزدی که پس از هر جنگ کامل‌تر و مصون‌تر میشد، خواست که سیاره‌های بیشتری را فتح کند و هر جنگ موجب میشد که دمشمنان بییشتری پیدا کند و در نتیجه جنگ‌هایش دنیاها و سیاره‌های مختلفی نابود شدند که در نتیجه از دومزدی به عنوان یک هیولای غارتگر و آورنده‌ی آخرالزمان یاد میشود.

جنگ‌ها

از دیگر جنگ‌های مهم دیگر «دومزدی» میتوان به جنگ با گرین لنترن‌ها، جنگ‌های مختلف با گروه‌های متفاوت از لیگ عدالت و جنگ با نسخه جدید لیگ عدالت تشکیل شده در آمریکا بود که جنگ میان دومزدی و اعضای لیگ عدالت از جمله سوپرمن شکل گرفت که موجب مرگ سوپرمن و نابودی شهر مترو پلیش شد. زمانی «ایمپریکس» جهان را تهدید کرد، چندین شرور مختلف در کنار یکدیگر جمع شدند و تیمی را تشکیل دادند. این تیم که «جوخه انتحاری» نام داشت، به‌ دنبال دومزدی رفتند تا او را بازگردانند. دومزدی به‌گونه‌ای فریب داده شد که تمام سربازان و نوکران ایمپریکس را به شکل سوپرمن میدید. همین موضوع باعث شد تا او دیوانه شود و کنترل خود را از دست بدهد. با اینکه دومزدی توانست به‌ راحتی چندین تن از نوکران ایمپریکس را شکست دهد، اما اصلا نمی‌توانست حریف خودش بشود و در حد و اندازه‌ی او نبود.

ایمپریکس در پایان این خط داستانی هم با استفاده از حجم زیادی از آتش کیهانی، دومزدی را به قتل رساند و او را تا سطح اسکلتی نابود کرد، اما همانطور که میدانید دومزدی موجودی است که غیرقابل کشتن است و اگر هم کشته بشود بعد از مدت زمانی باز میگردد. جنگ میان دومزدی و سوپرمن تنها به اینجا ختم نمیشود و بارها دو دشمن قدیمی به مبارزه پرداختند و در نهایت سوپرمن توانست با کمک از «کارا»، «زور-ال»، «آلورا» و همچنین «اعضای شهر کاندور» که همگی مانند سوپرمن کریپتونی بودند، دومزدی را شکست دهند، اما دومزدی پس از هر مرگ دوباره احیا میشود و هر دفعه قوی‌تر و کامل‌تر میشود و دوباره باز میگردد و سلطنت را بدست میگیرد.

اقتباس‌ها

سریال‌های تلویزیونی

Smallville: محصول سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ با بازی داریو دلاسیو

Krypton: محصول سال ۲۰۱۸ تاکنون

انیمیشن‌ها

Superman: Doomsday: محصول سال ۲۰۰۷

Justice League: محصول سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۰۴ با صداپیشگی مایکل جای وایت

Justice League Unlimited: محصول سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ با صداپیشگی مایکل جای وایت

Legion of Super Heroes: محصول سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ با صداپیشگی مایکل جای وایت

فیلم سینمایی

The Death and Return of Superman: محصول سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ با بازی الدن هنسون

Batman v Superman: Dawn of Justice: محصول سال ۲۰۱۶ با بازی رابین اتکین داونز

بازی ویدیوئی

Lego DC Super-Villain: محصول سال ۲۰۱۸ با صداپیشگی فرد تاتاسیور

Lego Batman 3: Beyond Gotham: محصول سال ۲۰۱۴ با صداپیشگی تراویس ویلینگهام

Injustice: Gods Among Us: محصول سال ۲۰۱۳ با صداپیشگی کاری پیتون

DC Universe Online: محصول سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ با صداپیشگی بنجامین جنسن

Justice League Heroes: محصول سال ۲۰۰۶ با صداپیشگی چارلز گیدیون دیویس

The Death and Return of Superman: محصول سال ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵

منبع: دنیای سینما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *