خانه / دنیای کامیک / معرفی ابرشرورهای کامیک: Black Adam (بلک ادم) / شاهزاده‌ و یگانه‌ی شرارت فراعنه مصر

معرفی ابرشرورهای کامیک: Black Adam (بلک ادم) / شاهزاده‌ و یگانه‌ی شرارت فراعنه مصر

شخصیت “بلک ادم” در فیلم شزم حضور نداشت، ولی به زودی وارد دنیای سینمایی DC خواهد شد. در این مقاله تاریخچه یکی از بهترین شخصیت‌های شرور دنیای DC را بررسی خواهیم کرد. با دنیای سینما و معرفی Black Adam – بلک ادم از مجموعه ابرشرورهای کامیک همراه باشید.

همانطور که همه‌‌ی ما می‌دانیم، شزم در واقع همان بیلی بتسون است. پسر بچه‌ی جوان و یتیمی که قلبی پاک دارد و لایق قدرت شش قهرمان اساطیری است. ولی بیلی تنها موجود فانی‌ای نیست که دارای قدرت شزم است بلکه تعداد دیگری از خانواده‌ی شزم نیز وجود دارند، ولی در این مقاله تمرکرمان را تنها بر گردن کلفت‌ترین دریافت کننده‌ی جادوی شزم پیر یعنی همان بلک ادم، می‌گذاریم. حقیقتاً بلک ادم پیچیده‌ترین و خشن‌ترین شخصیتی است که از افسانه‌ی شزم سرچشمه گرفته‌است و همچنین هسته‌ی مرکزی بعضی از بهترین داستان‌های کامیک بیست سال اخیر DC بوده‌ است. بلک ادم تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین ضدقهرمان‌های تاریخ DC شده‌ است. موجودی خداگونه که گنجایشی وسیع برای خشونت دارد. نکته جالب درباره‌ی این شخصیت این است که تا چندی پیش، تنها تعداد انگشت شماری به نام او اشاره شده‌ بود. در واقع تا دهه ۹۰ میلادی هنوز وارد این عرصه نشده‌ بود ولی او اکنون یکی از بهترین شخصیت‌های کامیک‌های DC به شمار می‌رود.

پیدایش

شخصیت «بلک ادم» در سال ۱۹۴۵ میلادی توسط “اوتو بیندر” و سازنده تمام دنیای شزم یعنی “سی‌سی بِک”، ساخته‌ شد. در اولین داستان او، ادم فرعونی باستانی و اولین فرد فانی‌ای است که قدرت‌های شزم به او اعطا می‌شود. در واقع برای ادم کلمه‌ی شزم مخففی متفاوت همراه با زمینه‌ای مصری است. Shu (استقامت)، Hershef (قدرت)، Amon (نیرو)، Zehuti (دانش)،Anpu (سرعت) و Menthu (شهامت). ادم در ادامه توسط قدرت شزم فاسد شده، و پس از اینکه باعث خرابی‌های گسترده‎ای در سراسر مصر باستان می‌شود، توسط جادوگر به فضا تبعید می‌شود.

ادم به عصر جدید باز می‌گردد تا قدرت‌های شزم که به بیلی، فردی و مری اعطا شده‌ است را بیابد. داستان به این شکل ادامه پیدا می‌کند که بلک ادم فریب می‌خورد و کلمه‌‌ی جادویی شزم را به زبان می‌آورد و او دوباره تبدیل به آدم فانی می‌شود. حالا او یک پیرمرد پنج هزار ساله است و بلافاصله تبدیل به خاک می‌شود و از بین می‌رود. برای شروری به بزرگی بلک ادم عجیب است ولی این تنها عصر طلایی حضور اوست. در دهه ۷۰ میلادی که کامیک‌های DC دوباره رواج پیدا کرد، به لطف دستگاه تناسخ دکتر سیوانا این شخصیت دوباره بازگشت و بخشی از دنیای کامیک‌های  DC شد. او در اواخر دهه هشتاد میلادی دوباره در داستان کامیک  “شزم: شروع یک عصر جدید” بازگشت ولی تا سال ۱۹۹۴ میلادی، بلک ادم قادر نبود به پتانسیل حقیقی خود پی ببرد.

قدرت

Black Adam – بلک ادم عصر امروزی، اولین بار در داستان کامیک “قدرت شزم” به نویسندگی “جری اُردوِی” حضور یافت که طبق آن، ادم یکی از بزرگترین جنگجوها بود که به فرعون رامسس دوم خدمت می‌کرد. در ادامه او پس از برگزیده شدن توسط جادوگر صاحب تمام قدرت‌های وی شد. او سال‌ها به محافظت از مصر پرداخت تا اینکه توسط موجودی شیطانی به نام بلیز (به معنای آتش) فاسد شد. بلیز در واقع شخصیتی مانند ترکیب هلا و مفیستو از دنیای مارول است. بعد از گمراه شدن وی توسط این موجود شیطانی، جادوگر تمام قدرت‌های او را می‌گیرد و در تکه جواهری قرار می‌دهد.

فارغ از خارق‌العاده بودن این داستان کامیک شزم‌‌، دیگر نکته قابل توجه در اینجا این است که بلک ادم زمانی به عنوان روحی شریف و نجیب به شمار می‌رود. به طوری که بلک ادم بزرگترین قهرمان مصر بود و قبل از فاسد شدن توسط بلیز، ادم در ابتدای دنیای DC به عنوان الگوی شجاعت و ابرقهرمان به شمار می‌رفت. داستان بلک ادم از منظر اینکه او ابتدا تبدیل به یک قهرمان شده و سپس مبدل به روحی فاسد می‌شود که خانواده‌ی پسری که مقدر شده تا یک قهرمان باشد را به قتل می‌رساند، به نوعی برگرفته از انجیل می‌باشد.

یک ضد قهرمان

عصر «بلک ادم» به عنوان محافظ سیاه، شاه قاتل و یک ضد قهرمان به نویسندگی “جف جونز” و دیوید گُو” در کامیک‌های JSA آغاز می‌شود. ادم پس از پیوستن به جانی سارو تقریباً گروه JSA را شکست می‌دهند تا اینکه ادم به شکل واقعی و طبیعی خود باز می‌گردد. او به گروه JSA کمک میکند تا جانی سارو را شکست دهند. پس از آن بلک ادم احساس ندامت می‌کند و خواستار عضویت در JSA یا همان اولین گروه ابرقهرمانی می‌شود. پس از پیوستن او به این گروه، وی به عنوان رهبر ملت خود نشان می‌دهد که خیلی سخت‌گیرانه قضاوت می‌کرد. این داستان اشاره هایی به کامیک “قدرت شزم” دارد که در آن اصالت ادم از مصر به ملتی خیالی در شمال آفریقا به نام خندق تغییر می‌کند. در ادامه نویسنده‌ها، این شخصیت را به هاکمن مرتبط می‌کنند، به این صورت که ادم در کنار شاهزاده خوفو یعنی همان اولین تجسم خارجی هاکمن، خدمت می‌کند.

نویسنده‌ها همچنین داستان فاسد شدن وی توسط بلیز را تغییر داده و با داستان فتح خندق توسط “Ahk-ton” و “وندال وحشی” جایگزین می‌کنند. در هنگام غارت خندق، خانواده‌ی ادم به قتل می‌رسند. بلک ادم، برای انتقام و کمک به مردمش به خندق باز می‌گردد و تمام مهاجمان را به سزای اعمالشان می‌رساند. این سطح از خشونت او، جادوگر را متعجب می‌کند و باعث می‌شود قدرت‌های او را گرفته و او را به قتل برساند. این تغییر اصل و نسب ادم، ریشه‌های شرارت وی را از بین برد و سبب شد بیشتر شبیه شخصیت‌های “مگنتو” و “نیمور” (رهبری که هر مسافتی را برای حفاظت از مردمانش طی می‌کند) به نظر رسد.

در این دوره بیلی سعی می‌کند تا با او دوست شود و با دشمن قدیمی خود احساس همدردی کند، ولی خوب پیش نمی‌رود. اوضاع بین گروه JSA و بلک ادم به دلیل بزرگ‌ترین نقطه ضعف ادم یعنی خودخواهی وی، وخیم می‌شود. وقتی که خندق مورد حمله قرار می‌گیرد، گروه JSA برای کمک حاضر می‌شود، ولی ادم به مردم خود می‌گوید که این گروه نوعی تهدید برای آن‌ها به شمار می‌رود. چرا که او نمی‌توانست قبول کند که به کمک دیگر قهرمانان نیاز دارد تا بتواند از سرزمین خود دفاع کند. ادم و گروه JSA همچنین سر اینکه فهرمان‌ها هنگامی که با افراد شرور مواجه می‌شوند، آن‌ها را به سادگی نابود کنند تا از تهدیدهای آینده جلوگیری کنند، اختلاف پیدا کردند. ادم همچنین با اعضای JSA بخصوص اتم اسمشر دوستی‌های ماندگاری ایجاد کرد. اتم اسمشر مادر خود را به دست خشونت شرورها از دست داد، از همین رو دیدگاه مشابهی با ادم، در مورد کشتن آن‌ها داشت.

جنگ

همانگونه که بیلی بتسون خانواده‌ای داشت، «بلک ادم» هم خانواده‌ی خود را ساخت ولی آن هم همانند خیلی از بخش‌های داستان وی، بصورت تراژدیکی خاتمه یافت. آدریانا توماز، برده زیبا رویی بود که توسط گروه جنایتکاری به بلک ادم، فرمانروای خندق، اعطا شد. بلک ادم که طرفدار برده‌داری نبود‌، تمام افراد آن گروه را به قتل می‌رساند. ولی او عاشق توماز می‌شود و حتی قدرت خود را با او تقسیم می‌کند و او را تبدیل به یک الهه می‌کند. سر انجام، آن دو، بردار توماز یعنی عامون را در حال مرگ ناشی از صدمات شدید، پیدا می‌کنند. بلک ادم قدرت خود را با این پسر جوان تقسیم می‌کند و او تبدیل به اوسیریس می‌شود. همه چیز خوب پیش می‌رود تا اینکه اوسیریس توسط یک کروکودیل سخنگو و دوپا خورده می‌شود. در ادامه آدریانا نیز کشته می‌شود. او در آخرین نفس‌های خود از ادم می‌خواهد تا انتقام او را بگیرد. ادم هم به راه افتاده و تعدادی از قهرمانان در سراسر جهان را نابود می‌کند. تا اینکه قهرمانان عرفانی دنیای DC، ادم را از قدرت‌هایش محروم ساخته و بیلی نیز کلمه‌ی جادویی که او را تبدیل به بلک ادم می‌کند، را تغییر می‌‌دهد و کلمه‌ی شزم دیگر برای او کاربرد ندارد. البته تمام این‌ها، بعد از اینکه ادم دوباره فرمانروای خندق می‌شود، تغییر می‌کند.

اقتباس‌ها

سریال‌ تلویزیونی

  • Justice League Unlimited: اگرچه «بلک ادم» در این مجموعه ظاهر نمیشود اما از او بعنوان قدرتی باستانی یاد میشود.
  • Batman: The Brave and the Bold: «بلک ادم» در در قسمت “قدرت شزم” ظاهر میشود و صداگذاری او نیز بر عهده جان دی‌مگیو میباشد. بلک ادم در این قسمت، به شکل نسخه کلاسیکش ظاهر میشود و نبردی کشنده با بتمن و شزم دارد.
  • Smallville: «بلک ادم» اگرچه ظاهری فیزیکی پیدا نمیکند اما با صدایی از جلوه‌های صوتی صدایش شنیده میشود و همچنین بلک ادم ظاهر حقیقی خود را نشان نمیدهد اما بعنوان تث ادم و در قالب شخصیتی «ایسس» حضور پیدا میکند.
  • Young Justice: «بلک ادم» بعنوان یکی از اعضای لیگ بی‌عدالتی ظاهر میشود. در این حضور، بلک ادم با «سوپربوی» مبارزه میکند و از آنجایی که هیچ دیالوگ توسط بلک ادم گفته نمیشود، صداگذاری در این مجموعه ندارد.

فیلم سینمائی

  • Superman/Shazam: The Return of Black Adam: «بلک ادم» در این فیلم ظاهر میشود و بعنوان موجودی خارج از جسم مومیایی‌اش شناخته میشود. صداگذاری شخصیت بلک ادم در این اثر بر عهده‌ی ارنولد واسولو بوده. شزم در این فیلم بعنوان کارکتری قدیمی که زمانی عضوی از گروه قهرمانان بوده، معرفی میشود اما در ادامه گفته میشود که او خود را در جادوی سیاه و طلسم آن گم کرده و به فساد کشیده میشود.
  • Shazam!: در فیلم «شزم» بلک ادم حضور ندارد اما با توجه به سیری داستان، حضور او در قالب فیلمی مستقل و سپس در برخوردی قابل پیش‌بینی تائید شده است. فیلم مستقل «بلک ادم» بزودی و با حضور دواین جانسون در قالب این شخصیت، تولید خواهد شد.

بازی‌ ویدئویی

  • DC Universe Online: صداگذار شخصیت «بلک ادم» در یان بازی ویدئویی الکساندر براندون میباشد.
  • Injustice: Gods Among Us: «بلک ادم» بعنوان شخصیتی قابل بازی و در تقابل با سوپرمن ظاهر میشود.
منبع: دنیای سینما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *