خانه / اخبار سینما / نامزدهای «بفتا» ۲۰۲۰ اعلام شد / جوکر با تاد فیلیپس پیشتاز و مرد ایرلندی در تعقیب

نامزدهای «بفتا» ۲۰۲۰ اعلام شد / جوکر با تاد فیلیپس پیشتاز و مرد ایرلندی در تعقیب

پس از گلدن گلاب، اکنون نوبت به آکادمی فیلم بریتانیا یا «بفتا» رسیده است تا از بهترین آثار سال تجلیل کند و به این منظور، «آکادمی فیلم بریتانیا» لیست نامزدهای هفتاد و سومین دوره از این مراسم را منتشر کرد. با دنیای سینما همراه باشید.

آکادمی فیلم بریتانیا که به صورت مخفف «بفتا» شناخته میشود، لیست نامزدهای هفتاد و سومین دوره از این مراسم را اعلام کرد. بر اساس لیست منتشر شده، فیلم «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیس در ۱۱ بخش نامزد دریافت جایزه شده و تعقیب کننده این فیلم، ساخته‌ی جدید مارتین اسکورسیزی، «مرد ایرلندی» و «روزی روزگاری در هالیوود» ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو میباشد. در این دوره از مراسم بفتا، آثاری همچون؛ «داستان ازدواج» و «۱۹۱۷» نیز حضور خواهند داشت.

از جمله نکات قابل توجه این مراسم، عدم حضور و نامزدی برنده جایزه بهترین انیمیشن گلدن گلاب ۲۰۲۰، «حلقه گمشده» میباشد. این دوره از مارسم و نامزدی آثاری آن، بدون حاشیه نبوده، چرا که در لیست منتشر شده، هیچ نامزد سیاه‌پوستی به چشم نمیخورد و تعدادی از رسانه‌ها، انتخاب آکادمی فیلم بریتانیا را به نژادپرستی متهم کرده‌اند. در ادامه میتوانید، لیست کامل نامزدهای هفتاد و سومین دوره از مراسم BAFTA – بفتا را مطالعه کنید:

بهترین فیلم

  • فیلم Joker
  • فیلم The Irishman
  • فیلم Once Upon A Time in Hollywood
  • فیلم Parasite
  • فیلم ۱۹۱۷

بهترین فیلم بریتانیایی

  • فیلم ۱۹۱۷
  • فیلم Bait
  • مستند For Sama
  • فیلم Rocketman
  • فیلم Sorry We Missed You
  • فیلم The Two Popes

بهترین اثر اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی

  • مارک جنکین (نویسنده و کارگردان) و کیت بایرز و لین ویت (تهیه‌کننده) برای فیلم Bait
  • واد الکاتب (کارگردان/تهیه‌کننده) و ادوارد واتس (کارگردان) برای مستند For Sama
  • الکس هلمز برای فیلم Maiden
  • هری وتلف (نویسنده/کارگردان) برای فیلم Only You
  • آلوارو دلگادو-آپاریسیو (نویسنده/کارگردان) برای فیلم Retablo

بهترین فیلم خارجی زبان

  • فیلم The Farewell
  • مستند For Sama
  • فیلم Pain and Glory
  • فیلم Parasite
  • فیلم Portrait of a Lady on Fire

بهترین کارگردان

  • بونگ جون هو برای فیلم Parasite
  • سم مندس برای فیلم ۱۹۱۷
  • تاد فیلیپس برای فیلم جوکر
  • مارتین اسکورسیزی برای فیلم The Irishman
  • کوئنتین تارانتینو برای Once Upon a Time in Hollywood

بهترین بازیگر زن

  • اسکارلت جوهانسون برای فیلم Marriage Story
  • جسی باکلی برای فیلم Wild Rose
  • سورشا رونان برای فیلم Little Women
  • شارلیز ترون برای فیلم Bombshell
  • رنی زلوگر برای فیلم Judy

بهترین بازیگر مرد

  • لئوناردو دی‌کاپریو برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
  • آدام درایور برای فیلم Marriage Story
  • تارون اجرتون برای فیلم Rocketman
  • جاناتان پرایس برای فیلم The Two Popes
  • واکین فینیکس برای فیلم Joker

بهترین بازیگر مکمل زن

  • لورا درن برای فیلم Marriage Story
  • اسکارلت جوهانسون برای فیلم Jojo Rabbit
  • فلورنس پیو برای فیلم Little Women
  • مارگو رابی برای فیلم Bombshell
  • مارگو رابی برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood

بهترین بازیگر مکمل مرد

  • تام هنکس برای فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood
  • آنتونی هاپکینز برای فیلم The Two Popes
  • آل پاچینو برای فیلم The Irishman
  • جو پشی برای فیلم The Irishman
  • برد پیت برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood

بهترین انتخاب و استخدام بازیگر

  • فیلم The Irishman
  • فیلم The Two Popes
  • فیلم Marriage Story
  • فیلم Once Upon a Time in Hollywood
  • فیلم The Personal History Of David Copperfield

بهترین ستاره نوظهور

  • آوکافینا
  • کیتلین دیور
  • مایکل وارد
  • کلوین هریسون جونیور
  • جک لودن

بهترین مستند

  • مستند American Factory
  • مستند Apollo 11
  • مستند Diego Maradona
  • مستند For Sama
  • مستند The Great Hack

بهترین انیمیشن

  • انیمیشن Toy Story 4
  • انیمیشن Frozen 2
  • انیمیشن Klaus
  • انیمیشن A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

بهترین فیلم‌نامه اورجینال

  • نوآ بامباک برای فیلم Marriage Story
  • رایان جانسون برای فیلم Knives Out
  • بونگ جون هو و هان جین وان برای فیلم Parasite
  • کوئنتین تارانتینو برای Once Upon a Time in Hollywood
  • سارا هاسکینز، سوزانا فوگل، کیتی سیلبرمن و امیلی هلپرن برای فیلم Booksmart

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

  • گرتا گرویگ برای فیلم Little Women
  • آنتونی مک‌کارتن برای فیلم The Two Popes
  • تاد فیلیپس و اسکات سیلور برای فیلم Joker
  • تایکا وایتیتی برای فیلم Jojo Rabbit
  • استیون زایلیان برای فیلم The Irishman

بهترین موسیقی اورجینال

  • ۱۹۱۷
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

بهترین فیلم‌برداری

  • The Lighthouse
  • ۱۹۱۷
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Joker

بهترین تدوین

  • Joker
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Jojo Rabbit

بهترین طراحی صحنه

  • Joker
  • ۱۹۱۷
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit

بهترین طراحی لباس

  • Judy
  • Jojo Rabbit
  • Little Women
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The Irishman

بهترین آرایش مو و چهره‌پردازی

  • Bombshell
  • Rocketman
  • Joker
  • Judy
  • ۱۹۱۷

بهترین صداگذاری

  • ۱۹۱۷
  • Joker
  • Ford v Ferrari
  • Rocketman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

بهترین جلوه‌های ویژه

  • Avengers: Endgame
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • ۱۹۱۷
  • The Irishman
  • The Lion King

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

  • Grandad Was A Romantic
  • In Her Boots
  • The Magic Boat

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

  • Azaa
  • Goldfish, Hector Dockrill
  • Kamali
  • Learning To Skateboard In A Warzone (If You’re A Girl)
  • The Trap, Lena Headey

همانطور که در لیست منتشر شده، دیده میشود؛ در این دوره از مراسم بفتا، بخش جدیدی تحت عنوان  «بهترین انتخاب بهترین تیم بازیگری» اضافه شده است و ما شاهد تجلیل از یک فیلم به انتخاب تیم بازیگری منتخب سال خواهیم بود. مراسم بفتا ۲۰۲۰ قرار است به میزبانی گراهام نورتون در شب یکشنبه، ۲ فوریه ۲۰۲۰ (۱۳ بهمن ۱۳۹۸) در لندن برگزار شود.

منبع: BAFTA

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *