خانه / باکس آفیس / گزارش باکس آفیس: ۷ مرداد / «روزی روزگاری در هالیوود» رکورد افتتاحیه فیلم‌های کوئنتین تارانتینو را شکست

گزارش باکس آفیس: ۷ مرداد / «روزی روزگاری در هالیوود» رکورد افتتاحیه فیلم‌های کوئنتین تارانتینو را شکست

دیزنی با لایواکشن جدید خود، «شیرشاه»، همچنان در صدر لیست پرفروش‌ترین اثار سینمائی هفته قرار گرفته است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط وبسایت Box Office Mojo، فیلم «شیرشاه» در دومین هفته اکران خود توانست به رکورد فروش ۷۵ میلیون دلار برسد و فروش جهانی این لایواکشن به ۳۵۰ میلیون دلار در جهان دست پیدا کند. لازم به ذکر است، در حالی این فروش و این موفقیت برای استودیو دیزنی همچنان ادامه دارد که این فیلم با کاهش ۶۰ درصدی مخاطب و فروش بلیط مواجه شده است و شاید با ادامه این روند، شیرشاه در هفته سوم دیگر در صدر جدول پرفروش‌ها حضور نداشته باشد.

اما در بین ۱۰ فیلم پرفروش این هفته، فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو در جایگاه دوم قرار گرفت که البته این فیلم تنها اثر هفته اولی در میان تاپ تن میباشد. روزی روزگاری در هالیوود با فروش ۴۰ میلیون دلاری توانست رکورد افتتاحیه مجموعه فیلم‌های تارانتیو را نیز بکشند. انتظار میرود با توجه به بودجه ۹۰ میلیونی ساخت این فیلم و فروش ابتدایی ۴۰ میلیون دلاری، فیلم روزی روزگاری در هالیوود در گیشه بسیار موفق ظاهر شود و روند فروش این فیلم ادامه پیدا کند.

در جایگاه سوم لیست، ساخته مارول، «اسپایدرمن: دور از خانه» میباشد. این فیلم در هفته چهارم اکران خود به فروش هفتگی ۱۲ میلیون دلار دست پیدا کرد و فروش کلی این فیلم را به رقم ۳۴۴ میلیون دلاری رساند. این فیلم در دو بخش صندلی یا بلیط و همچنین اختلاف فروش بین هفته سوم و چهارم، دچار تغییراتی منفی شده است. اسپایدرمن: دور افتاده از خانه، ۴۲ درصدی در میزان فروش از هفته سوم به هفته چهارم داشته است و در کنار آن، دور افتاده از خانه با کاهش ۵۶۴ صندلی از هفته سوم به چهارم، با افت مخاطب و فروش بلیط نیز روبرو شده است و به نظر میرسد با ادامه این روند، اگرچه فروش آخرین فیلم مارول ادامه‌دار خواهد بود اما با کاهش رتبه این فیلم همراه است.

اما در جایگاه چهارم، دیگر اثر دیزنی و البته در همکاری با پیسکار قرار دارد. «داستان اسباب بازی‌های ۴» که آخرین قسمت از این مجموعه محبوب انیمیشنی میباشد، در این هفته توانست ۹ میلیون دلار فروش کسب کند و فروش جهانی خود را در هفته ششم اکرانش، به رقم ۳۹۵ میلیون دلار برساند. داستان اسباب بازی‌های ۴ از هفته ششم نسبت به هفته پنجم با کاهش ۳۶ درصدی در میزان فروش و همچنین کاهش ۱۴۰ صندلی نسبت به هفته گذشته، با افت مشخصی روبرو شده است. با این حال به نظر میرسد تا داستان اسباب بازی‌های ۴، فروش موفق و ادامه‌داری در تاپ تن یا ده فروش برتر هفته داشته باشد و انیمیشن پیسکار و دیزنی به این زودی‌ها از جدول خارج نشود.

«خزیدن» فیلم ترسناک و موفق این روزهای سینما در جایگاه پنجم این هفته قرار گرفت. خزیدن به کارگردانی الکساندر آژا، در هفته سوم اکران خود توانست به فروش ۴ میلیون دلاری دست پیدا کند و فروش جهانی خود را به ۳۱ میلیون دلار برساند که با توجه به بودجه ۱۳ میلیون دلاری، موفقیت بزرگ و مهمی برای پارامونت پیکچرز محسوب میشود. خزیدن اگرچه همچنان موفق به فروش شده و در جایگاه مناسبی از باکس آفیس قرار گرفته است اما با کاهش ۴۵۰ صندلی و فروش بلیط روبرو شده است و همچنین فروش هفته سوم آن نسبت به هفته دوم‌اش، کاهش ۳۴ درصدی داشته است

چارت رکورد‌شکنی

در فروش‌های هفتگی رکوردهای قابل توجه‌ای جابجا شده که از جمله آن میتوان به فروش فیلم روزی روزگاری در هالیوود اشاره کرد. این فیلم با فروش افتتاحیه ۴۰ میلیون دلار آن هم در سه روز، در برابر دیگر فیلم تارانتینو یعنی حرامزادگان لعنتی قرار میگیرد که در سال اکران خود و در سه روز ابتدایی اکرانش به فروش ۳۸ میلیون دلاری دست پیدا کرد و به این شکل، نهمین ساخته کوئنتین تارانتینو به پرفروش‌ترین فیلم کارنامه سینمائی او تبدیل شد. اما در کنار رکوردشکنی افتتاجیه آثار تارانیتنو، لایواکشن‌های دیزنی نیز رکوردهای خود را تغییر دادند. شیرشاه که با نقدهای متوسطی روبرو شده بود، در این هفته به فروش جهانی ۳۵۰ میلیون دلاری و در ۱۰ روز کسب کرده است که این فروش در برابر دیگر فیلم دیزنی یعنی، دیو و دلبر قرار میگیرد که به رقم فروش ۳۱۹ میلیون دلار در ۱۰ روز را کسب کرد و به این شکل، شیرشاه تا کنون به موفق‌ترین اثر سینمائی ۱۰ روزه دیزنی در فروش تبدیل شده است.

اما رکوردشکنی‌ها ادامه دارد و این بار در مجموعه یا فرانچایز داستان اسباب بازی‌ها نیز دنبال میشود. آخرین قسمت از این مجموعه به فروش جهانی ۳۹۵ میلیون دلاری رسیده و این فروش در برابر انیمیشن داستان اسباب بازی‌های ۳ با فروش ۳۷۹ میلیون دلار قرار میگیرد و این قیاس در ۳۸ روز از اکران بررسی شده است. اگر خزیدن را در دسته آثار بقا از دست حیوانات یا هیولاهای دریایی قرار دهیم، به دوئل خزیدن در برابر فیلم ۴۷ متر زیر آب میرسیم. خزیدن پس از ۱۷ روز و با فروش ۳۱ میلیون دلار در برابر ۳۲ میلیون دلار از فیلم ۴۷ متر زیر آب میرسم که تاکنون این فیلم بقا موفق‌تر از اثر اخیر حاضر در باکس آفیس ظاهر شده است، اگرچه فروش نهایی خزیدن میتواند طولانی‌تر و پرفروش‌تر باشد.

فروش جهانی ۲۰۱۹

در پایان، تغییر مشخصی در فروش جهانی از سال ۲۰۱۹ ایجاد نشده است و همچنان سینما تحت تسخیر آثار تولید شده توسط مارول استودیو میباشد. فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» با فروش جهانی ۲ میلیارد و ۷۹۳ میلیون دلار در صدر میباشد و پس از این فیلم، «کاپیتان مارول» با ۱ میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار و «اسپایدرمن: دور از خانه» با ۱ میلیارد و ۳۶ میلیون دلار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. در رتبه‌های چهارم و پنجم نیز علاءالدین و شیرشاه قرار دارند. نکته مهم در خصوص تغییر این جایگاه توسط شیرشاه میباشد. علاءالدین با میزان فروش ۱ میلیارد و ۱۰ میلیون دلار و شیرشاه با فروش ۹۶۷ میلیون دلار صدرنشین‌های ۲۰۱۹ از چارت دیزنی در لایواکشن‌ها میباشد. شیرشاه میتواند با ادامه موفق روند فروش خود، جایگاه علاءالدین را بدست آورد و به پرفروش‌ترین لایواکشن ۲۰۱۹ دیزنی تبدیل شود.

منبع: Box Office Mojo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *