نقد فیلم Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست)

اگر از طرفداران ژانر جنایی چه در نسخه‌های سینمائی یا مستند هستید، احتمالا نام قاتل بدنام آمریکایی، «تد باندی» را شنیده‌اید و اگر جزو آن دسته از مخاطبان سینما هستید که هیچ ایده‌ای از قاتل روان‌پریش معروف ندارید، جدیدترین ساخته‌ی جو برلینگر شما را با حقیقتی تکان دهنده روبرو خواهد کرد، داستانی که برگرفته از کتاب بیوگرافی «کنگل شاهزاده فانتوم: زندگی من با تد باندی» به قلم الیزابت کندال میباشد.

فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست (۲۰۱۹)

[box type=”info” align=”alignright” class=”” width=”480px”]بیوگرافی، جنایی، درام | ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه | بزرگسال[/box]

[box type=”info” align=”alignright” class=”” width=”480px”]کارگردان: جو برلینگر | نویسندگان: الیزابت کندال، مایکل وروی[/box]

[box type=”info” align=”alignright” class=”” width=”480px”]بازیگران: زک افرون، لیلی کالینز، کایا اسکودلاریو، جفری داناوان[/box]

فیلم «فوق‌العاده شرور، به طرز ترسناکی شیطانی و پست» از سال‌های اولیه اشنایی تد باندی با الیزابت کندال در سال ۱۹۶۹ آغاز میشود. جایی که تد باندی با الیزابت کندال، منشی، یک مادر تنها و البته آسیب‌پذیر آشنا میشود، آشنایی تد با الیزابت سبب میشود تا این دو بیشتر با یکدیگر آشنا شوند و روابط آن‌ها سمت و سویی کاملا جدی و عاشقانه به خود میگیرد، به شکلی که تد و الیزابت کندال زوجی خوشبخت و جذاب به نظر میرسد که حتی تد باندی که دانشجوی وکالت نیز میباشد، در بزرگ کردن دختر الیزابت، مالی به او کمک میکند. اما داستان فیلم به سال ۱۹۷۴ میرسد، جایی که اخبار پخش شده در تلویزیون از ربوده شدن چند دختر خبررسانی میکند که در طی یک شب رخ داده است. در این اطلاع رسانی مشخصات فرد حمله کننده نیز منتشر شده است و گوینده خبر از تمام افراد حومه «دریاچه سامامیش» درخواست میشود تا او را به پلیس تحویل یا اطلاعات او را با اداره‌ی پلیس در میان بگذارند. با انتشار این خبر، شخصی با پلیس محلی تماس میگیرد و تد باندی در سال ۱۹۷۴ و برای اولین بار دستگیر میشود.

دستگیری تد باندی سبب میشود تا دختری جوان به اسم «کارول دا‌رونچ»، او را در صف شناسی، شناسایی کند و تد باندی به جرم تجاوز نافرجام و حمله ناموفق به زندان میرود، حکمی که در نهایت و در دادگاه او به ۵ سال حبس میرسد. در طی این اتفاقات، اخبار تد باندی و رفتار جامعه‌ستیزانه‌ی او در رسانه‌ها و روزنامه‌ها منتشر میشود و الیزابت نیز به شوک بیشتری فرو میرود و به ملاقات با تد باندی میرود. ملاقات تد و الیزابت سبب میشود تا وکیل جوان داستان، ادعایی جدید را مطرح کند، جایی که او به الیزابت میگوید، کاملا بیگناه است و عکس او را قبل از صف شناسایی به کارول نشان داده بودند و کارول از عمد، او را شناسایی کرده است تا به زندان برود و داستان ربوده‌ شدن دخترها به اشتباه و از سر ناکارآمدی سیستم قضایی به گردن اون انداخته شده است.

فیلم «فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست» عنوان خود را توصیف رئیس دادگاه داستان و در محاکمه جنایت‌های باندی در فلوریدا گرفته است. عنوان فیلم اشاره مستقیم به هویت و کارکتر تد باندی دارد اما فیلمنامه اثر برگرفته از کتابی است که از دیدگاه همسر (معشوقه) تد باندی نوشته است، کتابی که به قلم خود الیزابت کندال میباشد و او سرگذشت زندگی خود و اتفاقاتی که برای او رخ داده را شرح میدهد. در حقیقت اگرچه فیلم به کارکتر تد باندی اشاره دارد اما داستان از دیدگاه و محوریت کارکتر الیزابت کندال روایت میشود، جایی که او همان شخصی است که تد باندی را به پلیس معرفی میکند و باندی نیز دستگیر میشود و داستان تعقیب و گریز او در سایر ایالت‌ها شکل میگیرد. در سوی دیگر ماجرا، ممکن است فیلم این ایده را پرورش دهد که قرار است با ریز جزئیات رفتار و اعمال تد باندی روبرو شویم و به طور مثال سکانس‌های خشن و هولناک قتل‌های او بازسازی شود، سکانس‌هایی که میتواند شبیه به دیوانگی قاتل آخرین فیلم لارنس فون تریه، «خانه‌ای که جک ساخت» باشد. اما فیلم فوق‌العاده شرور، چنین سکانس‌هایی را به ما نشان نمیدهد، چرا که هدف فیلم بیان یک جمله ساده اما مهم است، عبارتی که از دل نویسنده کتاب، الیزابت کندال بیرون می‌آید؛ اینکه «قاتل‌های روانی همچون تد باندی، میتوانند سبار عادی و نرمال به نظر برسند و در کنار ما زندگی کنند، اما در زیر پوست خود، هیولایی دیوانه و خوناشامی درنده را پرورش دهند»

در محاکمه معروف تد باندی در فلوریدا و در پایان محاکمه، تد باندی به جرم مجموعه قتل‌های زنجیره‌ای دختران یک کالج، مجرم شناخته میشود و به مجازات مرگ محکوم میگردد، جایی که قاضی ادوارد کوارت خطاب به تدی باندی عنوان میکند که «شما شخصی بسیار ماهر و چیره دست در کار وکالت هستید اما حیف که این استعداد را در مسیری متفاوتی در پیش گرفتید. در دادگاه و محاکمه شما ما شاهد مرگ واقعی انسانیت بودیم و اعمال شما، فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست بوده است»

«فوق‌العاده شرور»، به شکلی سعی دارد تا تد باندی را کارکتری نشان دهد که عاشق الیزابت کاندال میباشد یا حداقل از دیدگاه نویسنده کتاب، شخصیت باندی اینطور به نظر میرسد که او حقیقتا عاشق کندال و فرزندش، مالی بود و آن‌ها را جزوی از زندگی شخصی و اصلی خود میدانست اما با این حال، هیولایی در وجودش رشد یافته بود که میتوانست در یک شب، قتل‌هایی وحشتناک را منجر شود. فیلم بیشتر بر شرایط برزخی کندال تمرکز دارد و در این مسیر، داستان محاکمه و نحوه دستگیری‌های تد باندی را نیز به تصویر میکشد و در این مسیر، تصاویر و دیالوگ‌هایی که در فیلم استفاده شده است، قابل تحسین است. جایی که تد باندی هنر جذابیت و کاریزماتیک خود را به نمایش میگذارد و افرون نیز در نمایش چنین سکانس‌هایی، بسیار ماهرانه نقش آفرینی میکند. بسیاری از سکانس‌های فیلم بازسازی ویدئو‌های واقعی و باقی مانده از دوران دستگیری و محاکمه تد باندی‌ست و قدرت جاذبه و کاریزماتیکی این قاتل دیوانه، به شکل بسیار خوبی توسط کارگردان فیلم و با هنرنمائی افرون به تصویر کشیده شده است، جایی که افرون سعی کرده تا قدرت باورپذیری تد باندی را به شکل ماهرانه‌ای به تصویر بکشد. شاید اگر برای اولین بار با داستان تد باندی برخورد کرده‌اید، این داستان و دستگیری این هیولا سبب شود تا کارکتر الیزابت کندال را قضاوت کنید، جایی که مخاطب تا آخرین دقایق فیلم در مسیری دوگانه‌ای قرار میگیرد، اینکه آیا تد باندی قاتل مخوف داستان بوده است یا خیر؟ چرا که شواهد نشان میدهد، او هیولایی ترسناک است اما در سوی دیگر داستان، برخورد او با زن‌ها، رسانه‌ها و البته دفاعیه‌هایش در دادگاه او را بی‌گناه و فردی کاملا اشتباه در مسیر سیستم اشتباه قضایی نشان میدهد، عناوینی که او بر آن‌ها تاکئید بسیاری دارد. در دقایق و سکانس‌های پایانی فیلم، شخصیت الیزابت کندال با بازی بسیار خوب لیلی کالینز به دیدار تد باندی میرود و از او حقیقت ماجرا را میخواهد، اینکه اگر او را دوست دارد و عشق او به الیزابت اگر ذره‌ای حقیقت داشته، مجرم بودنش را نزد او اعتراف کند تا عذاب وجدانی که سالیان سال، وجود الیزابت کندال را خورده است، او را رها کند،  روزها و سالی‌هایی که همانند یک کابوس بر او گذشت، اینکه تد باندی باید به قتل‌هایش نزد او اعتراف کند تا عذاب تحویل دادن یک فرد بیگناه از او وجود و روح او گرفته شود، اتفاقی که در نهایت می‌افتد و در نهایت مخاطب متوجه میشود که تد باندی یک هیولای واقعی و موجودی ترسناک بوده است که هرگز به گناهان خود اعتراف نکرد. چنین حس دوگانه‌ای که کارگردان فیلم جو برلینگر در فوق‌العاده شرور ایجاد کرده است، سبب میشود تا عنوان فیلم خود را بیشتر معنا ببخشد.

در محاکمه معروف تد باندی در فلوریدا و در پایان محاکمه، تد باندی به جرم مجموعه قتل‌های زنجیره‌ای دختران یک کالج، مجرم شناخته میشود و به مجازات مرگ محکوم میگردد، جایی که قاضی ادوارد کوارت خطاب به تدی باندی عنوان میکند که «شما شخصی بسیار ماهر و چیره دست در کار وکالت هستید اما حیف که این استعداد را در مسیری متفاوتی در پیش گرفتید. در دادگاه و محاکمه شما ما شاهد مرگ واقعی انسانیت بودیم و اعمال شما، فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست بوده است». عنوان فیلم در حقیقت همان نقطه عطفی است که کارگردان فیلم سعی دارد تا آن را توضیح دهد. اینکه چرا تد باندی که از جمله بدنام‌ترین قاتلان سریالی در ایالات متحد آمریکا (تا کنون) و در کنار چارلز منسون شناخته میشود، تا این اندازه خبیث است. فیلم هرگز صحبتی از جزئیات نمیکند، اینکه تد باندی قاتلی روان‌پریش بوده و نه تنها اعمال خشونت‌بار او تنها به ضرب و شتم و گاز گرفتگی خلاصه نمیشود، بلکه او از بیماری جنسی «مرده‌خواهی» نیز برخوردار بوده و در حقیقت، باندی هیولایی دیوانه و مهار ناپذیر به شمار میرفت. کارگردان فیلم سعی کرده تا در دوران محاکمه و تصاویر به نمایش گذاشته از آن، باندی را بیش از هر زمان دیگری به کوسه‌ها و بعنوان موجود یا شخصی تحت لقب «قاتل بالفطره» معرفی کند. اما آن چیزی که از چشم کارگردان و دوره محاکمه معروف تد باندی دور نشده، شرایط اجتماعی و برخورد زنان با کارکتر خاص باندی میباشد. در محاکمه تد باندی، اگر او با پرسش‌های خود سعی میکرد تا جو و شرایط دادگاه را به نفع خود تغییر دهد و گاها موفق نیز میشد، زنان حاضر در دادگاه برای او دست میزند (رفتاری که با برخورد شدید رئیس دادگاه، قاضی کوارت روبرو شد) و او را تشویق میکردند، این نکته بسیار حائز اهمیت است که زنان حاضر در دادگاه و آن‌هایی که محاکمه باندی را دنبال میکردند، با مشاهده شواهد و اسناد منتشر شده، باور داشتند که باندی یا قاتل اشتباه سیستم قضایی است (حرف‌ها و ادعاهای تد باندی) یا اینکه او را در کنار ترسناک بودنش و با علم قاتل بودنش که منجر به قتل‌های ترسناک زنانی کم سن و بیشتر آسیب‌پذیر شده است، دوست داشتند.

این علاقه حتی پای خود را فرا تر از حد و مرز عادی خود میگذارد، جایی که ما شاهد هستیم، تد باندی با بازی زک افرون، عشق بین خودش و الیزابت کندال را هیچ و پوچ میخواند و «کارول آن بوون» را عشق همیشگی و آن چیزی که همیشه به دنبال آن بوده است، خطاب میکند. تد باندی در نهایت جهت سوء استفاده از شرایط موجود و همچنین جذابیتی که برای آن بوون داشته، از او در دادگاه و محاکمه خواستگاری میکند و ثبت ازدواج این دو در دوره محاکمه‌اش سبب میشود تا آن بوون عاشق، به نفرین بزرگی دچار شود، نفرینی که احتمالا آینده‌ی او را تحت تاثیر خود قرار میدهد. فیلم به شکل مشخصی در تلاش است تا شرارت و شیطان درونی تد باندی را به نمایش بگذارد و در پایان نیز از هیولای داستان پرده برداری میکند. اینکه چرا زنان داستان همیشه مجذوب باندی بوده‌اند، به خودی خود ترسناک است، مردی که در ظاهر فریبنده‌ی خود، شخصی روان‌پریش است و حتی این توانایی را دارد تا شرایط دادگاه را به نفع خود تغییر دهد، شخصی که به نظر میرسد، به اشتباه به دام افتاده است و نمایش چنین ساختار و داستانی حاصل همکاری موفق جو برلینگر در مقام کارگردانی و مایک وودی در نقش فیلمنامه‌نویس اثر بوده است که همکاری این دو با بازی تاثیرگذار و بسیار خوب زک افرون در نقش تد باندی، فیلمی بسیار خوب را به نمایش میگذارد.

فیلم «فوق‌العاده شرور، به طرز ترسناکی شیطانی و پست» بیش از هر زمانی از دیدگاه نویسنده کتاب اصلی روایت شده و هرگز داستان الیزابت کندال را فراموش نمیکند اما همین تفاوت دیدگاه یا دید کلی فیلم سبب شده تا فیلم پس از انتشار مستند «مصاحبه قاتل: نوارهای تد باندی» توسط شبکه نتفلیکس، با بازخوردهای منفی و متوسطی روبرو شود. چرا که در مستند تد باندی و در چهار قسمت، ژورنالیست‌ها به پای حرف‌های تد باندی مینشینند و داستان مردی که همیشه به دنبال شهرت بوده را منتشر شده است و در آنجا ما شاهد مکالمه‌های عینی و واقعی باندی هستیم و بیش از هر زمان دیگری با شرارت و خوفناک بودن کارکتر او آشنا و روبرو میشویم، عناصری که با تد باندی گره خورده است و حرف‌های چندانی از آن در فیلم فوق‌العاده شرور زده نمیشود. بدون شک چنین تفاوت انتظاری در کنار دیدگاه بیان شده در فیلم سبب شده تا فیلم فوق‌العاده شرور که از تهیه کننده مستند نوارهای تد باندی بهرمند است، ضربه بخورد و نتواند آن چیزی که انتظار میرفت را در سی‌امین سالگرد از مرگ تد باندی، به نمایش بگذارد.

منبع: دنیای سینما
حسین بوذری

حسین بوذری

سردبیر وبسایت دنیای سینما

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *