خانه / مقالات / دنیای جادویی رولینگ: چه جادوگرانی از «آلبوس دامبلدور» قدرتمندتر هستند؟

دنیای جادویی رولینگ: چه جادوگرانی از «آلبوس دامبلدور» قدرتمندتر هستند؟

اگر از علاقمندان به جهان جادویی جی. کی. رولینگ هستید و مجموعه کتاب «هری پاتر» را خوانده‌اید یا مجموعه فیلم این عنوان ادبی را در هشت قسمت دیده باشید، بدون شک با نام «آلبوس دامبلدور» روبرو شده یا آشنا هستید. دامبلدور که بیشتر بعنوان مدیر مدرسه جادویی هاگوارتز شناخته میشود و بسیاری نیز او را به جهت رابطه‌ی مستقیمش با لرد سیاه، ولدمورت میشناسند یا او را به شکلی پدرخوانده‌ی هری پاتر معرفی میکنند.

بر اساس نوشتار رولینگ، دامبلدور یکی از عاقل‌ترین و نیرومندترین جادوگران دوران خود محسوب میشد و از او بعنوان بهترین جادوگر یاد میشد، چیزی که با خردمند و البته چوب دستی منحصر بفرد او گره خورده بود. دامبلدور که با قدرت و توانایی ویژه خود توانست دوستش گریندل‌والد را شکست دهد، همیشه بعنوان بهترین و ماهرترین جادوگر در بسیاری از زمینه‌ها شناخته میشد. اما آیا دامبلدور بهترین جادوگر در تمام زمینه‌ها بود؟ اینکه لرد سیاه ترسی انکار ناپذیر از قدرت آلبوس دامبلدور داشت و او را بعنوان بزرگترین عامل شکست احتمالی‌اش عنوان میکرد، به شکل همیشگی در مجموعه کتاب‌های هری پاتر و از نسخه «جام آتش» که لرد سیاه بازگشت کاملی داشته است، دیده شده بود.

در این مقاله با ۵ شخصیت از دنیای جادویی رولینگ آشنا میشویم که در کمال تعجب در زمینه‌ و تخصص خود، بهترین بودند و با توانایی منحصر بفردشان در یک زمینه، توانسته‌اند از دامبلدور که در تمام زمینه‌ها قدرتمند به نظر میرسد، پیشی بگیرند.

۵_ کادموس پورل

کامودس پورل یکی از سه برادر پورل میباشد که توانستند تکه‌ای جادویی اعجاب‌انگیز را خلق کنند. این سه برادر که هر یک با توجه به ویژگی‌های خاص خود این عناصر را ساختند و خلق کادموس تکه سنگی بوده که در نهایت عجیب بودنش، بینظیر است. این جادوگر خلاق توانست با استفاده‌ از جادوی منحصر بفرد خود، سنگی را بسازد که با استفاده از آن میتوان مردگان را زنده کرد و آن‌ها را به جهان زندگان فرا خواند. اما آیا زنده شدن، مردگان اتفاق مطلوبی است؟ شاید این توانایی از دیدگاه زندگان، توانایی عجیب و فوق‌العاده‌ای به نظر برسد اما برای مردگان، وسیله‌ای برای آزار و اذیت‌شان محسوب میشد.

نهایت کارهای کادموس سبب شد تا مردگانی که او زنده میکرد، با شکلی ناراحت کننده از کار او راضی نباشند و کاذموس نیز که غم و اندوه آن‌ها را درک کرده بود و در عین حال علاقمند به حضور در میان آن‌ها بود، با افسردگی بسیار، خودکشی کرد تا بتواند در کنار مردگان قرار بگیرد و به خواسته‌ی خود برسد. البته این داستان تا حد بسیاری اغراق آمیز روایت شده است، اما دست آورد کادموس پورل، او را به جادوگری مثال‌زدنی در زمینه‌ی خود بدل میکند، کاری که دامبلدور بارها در ساخت و نتیجه گرفتن از آن، ناموفق بود و هرگز توانست به آن چیزی که کادموس رسیده بود، دست پیدا کند.

۴_ هری پاتر

بدون شک این اسم و آن هم در لیست قدرتمندترین جادوگران در برابر دامبلدور عجیب به نظر میرسد، اما حقیقتی محض است. در دوران تحصیل هری پاتر و در حقیقت حضور پاتر در مدرسه هاگوارتز، دامبلدور ادعا و باور مشخص و بسیار محکمی داشت. او بر این باور بود که هری پاتر ویژه و بسیار خاص است. چرا که اگر خود او در برابر لرد سیاه، ولدمورت قرار بگیرد و دوئل این دو جادوگر بدون ابرچوب دستی او باشد، میتواند به شکست او منجر شود، اما در برابر تمام قدرت لرد سیاه و آن مهارت‌هایی که برای بسیاری به شکل راز باقی مانده بود، ولدمورت به آن‌ها دست پیدا کرده بود و هری پاتر در برابر این قدرت بزرگ، استثنایی باور نکردنی معرفی میشود.

هری پاتر از ویژگی‌های کلی دامبلدور، همانند او از خرد و رفتارهای عقلانی برخوردار بود و در تلاش بود تا بهترین انتخاب را در سخت‌ترین مراحل انتخاب کند، اما آن چیزی که سبب میشد تا دامبلدور هری پاتر را بهتر و ویژه‌تر از خودش خطاب کند، فرار او از مرگ یا مقابله‌ی او با مرگ بوده است. در تفسیر دامبلدور این نکته که هری پاتر توانسته تا از مرگ فرار کند و به شکلی آن را شکست دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در کنار ویژگی مرگ‌گریز پاتر و باور آلبوس دامبلدور، باید به این نکته نیز اشاره کرد، که هری پاتر تنها جادوگری‌ست که توانسته از سه شی خارق‌العاده برادران پورل استفاده کند و به شکلی او ترکیب کننده‌ی تمام آن‌ها محسوب میشود.

۳_ آنتیوک پورل

داستان هری پاتر و نبرد او با لرد ولدمورت به شی خاص و منحصر بفردی خلاصه میشود. وسیله‌ای که به باور لرد سیاه و در حمله‌ی او به مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز، به درستی کار نمیکند و توانایی اجرای تمام قدرت لرد سیاه را ندارد. در مسیر رسیدن به تمامیت این وسیله، شخصیتی که بسیاری او را کارکتری منفی میشناختند، یعنی پروفسور اسنیپ کشته شد. ابرچوب‌دستی وسیله‌ایست که جادوگران را معرفی میکند و در طول تاریخ بسیاری از جادوگران اعادی ساخت آن را داشته‌اند. اما یکی دیگر از برادران پورل، آنتیوک پورل برخلاف ادعاهای جعلی دیگر، توانست به این مهم دست پیدا کند و قدرتمندترین چوب‌دستی را خلق کند. چوب‌دستی که میتواند قدرت و تسلط صاحب برحق خود را به دو برابر میزان عادی خود برساند.

ابرچوب دستی داستان خود را با خالقش، آنتیوک پورل معرفی میکند. پورل در حقیقت استاد تمام عیاری در نبردهای تن به تن و دوئل‌های بزرگ محسوب میشود و جالب است که بدانید، این عضو مسن خانواده‌ پورل علاوه بر اینکه شهرت بسیاری در نبردهای تن به تن به واسطه‌ی این چوبی قدرتمند داشته، مرگ او به روشی بوده که از تسلط او بر مرگ خارج بوده است. بر اساس مجموعه افسانه‌ی برادران پورل، آنتیوک در خواب و به وسیله‌ی دشمن خود کشته شد و دشمن او میدانست که در دوئل در برابر او شانسی نخواهد داشت و مرگ این جادوگر قدرتمند و به طور ویژه در دوئل‌ها سبب میشود تا شهرت آنتیوک پورل بسیار بیشتر از آلبوس دامبلدور قلمداد شود و به شکلی دامبلدور که از او بعنوان شکست دهنده‌ی گریندل‌والد یاد میشود، زیر سایه‌ی افسانه‌ی آنتیوک پورل قرار بگیرد.

۲_ دلفینی (بلاتریکس لسترنج مرگ‌خوار)

بسیاری از طرفداران مجموعه هری پاتر نام دلفینی را داستان «هری پاتر و فرزند نفرین شده» میشناسند. کتاب و داستان فرزند نفرین شده، به ۱۹ سال پس از رخداد یادگار مرگ میپردازند و در آنجا با فرزند لرد ولدمورت آشنا میشویم. البته نام نبردن این فرزند به ظاهر مخفی در مجموعه هری پاتر سبب نشده تا این شخصیت در این مجموعه حضور نداشته باشد. دلفینی در حقیقت همان «بلاتریکس لسترنج مرگ‌خوار» است.

اکنون با نام حقیقی دلفینی میتوان به هویت او پی برد، شخصیتی که در رخدادهای آخرزمانی دنیای رولینگ و هری پاتر در کنار لرد سیاه حضور داشت و بر اساس نوشتار‌های منتشر شده، او کسی بود که به تنهایی با هری پاتر، رون ویزلی، هرمیون گرنجر و دراکو مالفوی دوئل داشته و آن‌ها را شکست داده است و این اتفاق سبب میشود تا از لسترنج بعنوان دوئل کننده‌ای مثال‌زدنی و ماهر یاد شود. توانایی ویژه بلاتریکس قدرت ذهنی در کنار دوئل و نبردهای تن به تن میباشد، جایی که او میتواند در مسیر قدرت جادویی خود به پروانه تبدیل شود، ویژگی خاص و منحصر بفردی که آلبوس دامبلدور هرگز توانایی انجام آن را نداشت.

۱_ ایگنوتوس پورل

در شماره اول این لیست، سومین برادر از برادران پورل قرار میگیرد. اگر سنگ مرگ را در کنار ابرچوب‌دستی قرار دهیم، آخرین قطعه جادویی خارق‌العاده این سه برادر، شنل منحصر بفرد و خاصی میباشد که هری پاتر نیز از آن استفاده کرده بود. ایگنوتوس جوان‌ترین برادر در میان دو برادر دیگر خود محسوب میشد و همانند آن‌ها از توانایی خاص و ویژه خلق آثار جادویی عجیب و بینظیری برخوردار بود، توانایی جادویی که دامبلدور به آن دست پیدا نکرد.

شنل نامرئی معروف‌ترین ساخته‌ی جادویی ایگنوتوس پورل به حساب می‌آید و البته باید این شنل را بسیار خاص دانست، چرا که دامبلدور برای پوشش محفل ققنوس بارها سعی کرده بود تا این شنل را بسازد اما هرگز به این مهم دست پیدا نکرد. علاوه بر ساخت شنل نامرئی، ویژگی دیگر ایگنوتوس عقلانیت و خرد او بود. در میان برادران پورل، ایگنوتوس عاقل‌ترین آن‌ها بود، او آنچنان باهوش و عاقل بود که توانست، ارباب مرگ را شکست دهد و بارها مرگ خود را به تعویق بی‌اندازد، اتفاقی که آلبوس دامبلدور بارها با آن دست به گریبان بود و به مساله بسیار مهم و حل نشدنی برایش تبدیل شده بود.

این لیست ۵ نفره، شامل مهم‌ترین شخصیت‌هایست که به طور مشترک برای علاقمندان به کتاب‌‌ها و فیلم‌های هری پاتر آشنا به نظر میرسد یا حداقل نام آن‌ها را یکبار شنیده‌اید. چنانچه اگر اساس را میزان قدرت جادوگرانی که صرفا نام آن‌ها در کتاب آورده شده و اشارات چندان مهمی از آن در مجموعه فیلم دیده نمیشود قرار دهیم، میتوان به «مرلین» اشاره کرد، که بسیاری او را منشا دنیای جادوگری میدانند و افسانه‌‌ها او را بعنوان قدرتمندترین جادوگر دوران خود یاد میکنند. همانند مرلین، شخصیت‌هایی همچون؛ «لرد ولدمورت» نیز وجود دارند که به جهت نبود تقابل‌های بسیار و البته تسلط هر یک (دامبلدور و ولدمورت) در زمینه‌های خود، این دو شخصیت را برابر و به شکلی دو سر از یک طناب از قدرت جادوگری قرار میدهد. «گودریک گریفندور»، «هلگا هافلپاف» و «کریدنس بربون» نیز از جمله دیگر جادوگرانی هستند که از قدرت ویژه و عالی در یک زمینه برخوردار هستند.

منبع: دنیای سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *