خانه / سینما و تلویزیون / نقد فیلم مستند Free Solo (صعود انفرادی)

نقد فیلم مستند Free Solo (صعود انفرادی)

ناامنی بهترین واژه برای توصیف مستند نشنال ژئوگرافی و داستان صعود انفرادی الکس هانولد بر فراز صخره هزار پایی ال کاپیتان میباشد. به طور کلی مستند «صعود انفرادی» داستان جشن و تمجید از صخره‌نوردی جسور و البته ماهر همچون الکس هانولد میباشد. مستند که توسط جیمی چین و الیزبت چای وسارهلی ساخته شده است، شخصیتی را به نمایش میگذارد که بدون هیچ وسیله‌ی ایمنی و تنها با دستان و پاهای خود و البته یک کیسه پودر که به دور کمرش بسته است تا دست خود را جهت اصطحکاک در شرایط بهتری قرار میدهد، به تصویر میکشد. آیا ترس از ارتفاع دارید؟ این مستند کابوس عجیبی خواهد بود. مستند صعود انفرادی به راحتی میتواند شما را به هیجان وادار کند و از نمایش تصاویر پراسترس لذت میبرد.

واژه ابدی این مستند برنده جایزه اسکار، هیجان شدید است. هنگامی که شاهد صخره نوردی حماسی الکس هانولد هستید، در حالی که قلبتان از سینه‌یتان میخواهد بیرون بزند، او در کمال آرامش و خونسردی از موانع عجیب و بزرگ ال کاپ بالا میرود و هنگامی که از موانع بزرگی که میداند بزرگ و بسیار سخت هستند، میگذرد، به دوربین مستندوار جیمی چین لبخند میزند. در این مستند دیدنی شاهد مصاحبه با شخصیت‌های مختلفی از جمله دوستان الکس، مادر و حتی عشقش زندگیش هستیم. به غیر از مادرش که دوست ندارد بداند که چه زمانی الکس صعود خواهد کرد، سایر افرادی که او را احاطه کرده‌اند بسیار نگران هستند و این نگرانی یا با کلافگی یا به شکل گریه خود را نشان میدهد. مستند دیدنی نشنال ژئوگرافی داستان صعود سخت الکس هانولد را به زندگی شخصی و ویژگی‌های روحی و روانی او گره زد و این سبب میشود تا مخاطب وارد زندگی شخصیتی دیدنی و بسیار جسور همچون الکس بشود و او را با تمام ویژگی‌های متفاوت و خاصش لمس کند.

صعود الکس که در پایان فیلم نشان داده میشود، برای آن‌هایی که از ارتفاع ترس دارند، دیوانه‌وار و عصبی کننده خواهد بود و البته باید بدانید که هر اشتباه توسط الکس و در این سفر عجیب صعودش، منجر به پرتاب شدنش از فاصله‌ی هزار پایی و به قول خودش، منفجر شدن بدنش میشود

فیلم مستند، به دو بخش تقسیم میشود؛ بخش ابتدایی که همانند بسیاری از مستند‌های دیگر که مربوط به شخصی است که در آن داستان حضور دارد و زنده است، از زبان او و به روحیات او از زبان خودش روایت میشود و بخش دیگر که بیشتر متمرکز بر دیدگاه دیگران و اتفاقی که آن شخص رقم میزند. مستند «صعود انفرادی» متشکل از چندین مصاحبه و صحنه‌های متفاوت از سفر و رابطه‌ی عاشقانه‌ی الکس با دوست دخترش، سانی مک‌کندلز میباشد که البته ابعاد احساسی آن قابل پیش‌بینی است. مستند داستان حقیقی فتح صخره‌ای فتح ناپذیر آن هم بدون هیچ لوازم امنیتی میباشد و در این مسیر، مستند داستان آماد‌ه‌سازی الکس را نیز به تصویر میشد. اما چرا شخصی ماهر همچون الکس هانولد باید زندگی خود را با چنین فتحی، آن هم در سن ۳۰ سالگی به خطر بی‌اندازد؟ او خود را چندین و چندبار اثبات کرده است و شاید بتوان او را شماره یک جهان دانست، مساله مستند صعود انفرادی چالش‌های زندگی هولند و صرف واژه‌هایی همچون؛ «دیوانگی» و «باید» میباشد. او از دورانی که موانع سخت را شناخته است، همیشه با صخره‌ای همچون ال کاپیتان نیز برخورد کرده است و در هر مصاحبه از او پرسیده میشد که آیا آن را فتح خواهد کرد؟ این سوال بیشتر برای او به منزله رسیدن به نقطه بهترین بودن و البته فنح‌ ناپذیر بودن است.

صعود الکس که در پایان فیلم نشان داده میشود، برای آن‌هایی که از ارتفاع ترس دارند، دیوانه‌وار و عصبی کننده خواهد بود و البته باید بدانید که هر اشتباه توسط الکس و در این سفر عجیب صعودش، منجر به پرتاب شدنش از فاصله‌ی هزار پایی و به قول خودش، منفجر شدن بدنش میشود که البته در این بخش ضعف مشخص همچون نبود سرگیجه دیده میشود. هنگامی که در مسیر صعود الکس دوربین فاصله‌ی او و زمین را نشان میدهد، هیچ ترس عمیق و بیشتر سرگیجه برای آن‌هایی که مجذوب و غرق در مستند شده‌اند، دیده نمیشود، اما آیا الکس هانولد دیوانه است؟ شاید او را باید دیوانه‌ترین صخره نورد به یاد ماندنی نام برد. کاری که او کرده است، بدون شک عجیب و تکان دهنده است. نکات جالبی در مستند صعود انفرادی دیده میشود، اولین آن تردید الکس هانولد میباشد که هنگامی که در پاییز سال ۲۰۱۶ قصد انجام آن را میکند، بنابر دلایلی از کار دست میکشد و عقب مینشیند. اما او در بهار سال آینده باز میگردد و به شکل عجیبی بسیاری از موانع روبروی خود از جمله فیملبردارانی که قرار بود تا از مسیر صعود او فیلم بگیرند را از خود دور میکند. هانولد با صداقت کامل به کارگردان این مستند جیمی چین (جیمی چین یکی از دوستان الکس هونالد و صخره‌نوردی ماهر است که بیشتر با تجهیزات لازم برای صخره‌نوردی فعالیت میکند) عنوان میکند که صعود کردنش از ارزش بیشتری نسبت به مستند شدن آن توسط دوربین، برایش مهم است و نمیخواهد فیلمبردارانی در مسیر صعود او دیده شود. الکس میخواهد تنهای تنها و تنها خودش در این مسیر سخت باشند و این سبب میشود تا جیمی چین در کنار الیزابت چای با دوربین‌هایی با لنز قوی و بالا از فاصله‌ای دور الکس را تحت نظر بگیرند و از پهبادها جهت نمایش عبور الکس از موانع استفاده کنند.

یکی از لحظات مهم این مستند مربوط به آسیبی است که در صعود الکس به همراه سانی پیش می‌آید و اگرچه الکس در فکر این است که سانی را رها کند، اما در نتیجه آزمایش ام‌آر‌آی که توسط پزشک او و به شکل آنلاین خوانده و تحلیل میشود، با نکته مهمی روبرو میشود (در ادامه‌ی مستند، الکس عنوان میکند که سانی مک‌کندلز جدی‌ترین رابطه‌ی عاشقانه‌ی او بوده و به شکلی الکس نمیتواند برای صعود، سانی را رها کند). دکتر او در ارزیابی مغزی ام‌آر‌آی عنوان میکند که ماده‌ی آمیگدالا او بسیار کم و ناچیز میباشد و این این نکته هنگامی مهم است که بدانیم، آمیگدالا پروتئینی است که نقش تاثیر ترس را در مغز ایفا میکند و به همین سبب الکس در صعودهای خود و به مرور زمان میزان این پروتئین را کاهش داده است و به این شکل، ترس به آن شکلی که برای ما بعنوان مخاطبان این مستند معنا میشود، برای الکس وجود ندارد.

فیلم مستند «صعود انفرادی» که محصول نشنال ژئوگرافی میباشد، شاید همانند مستند‌های جنایی نتفلیکس ادعایی در باید دیده شدن نداشته باشد، اما هنگامی که با داستان شخصیت این مستند همراه میشوید، نمیتوانید از صفحه دور شوید

اگر قرار باشد تا از ویژگی‌هایمان در مسیر درست و موفقیت استفاده کنیم، الکس هانولد بیشترین استفاده را کرده است و به صخره‌نوردی عجیب و غریب تبدیل شده است. او از همان ابتدا عجیب است، هنگامی که خودش عنوان میکند، چندین سال است که در ون زندگی میکند و زندگی کردن در یک مکان ثبات همانند خانه و ملک مسکونی برای او معنایی ندارد. ون که شامل همه چیز ا جمله آشپزخانه و محلی برای خواب است، به زندگی تمام و کمال الکس تبدیل شده است. حقیقت ماجرا اما آنچنان بزرگ است که سبب میشود تا الکس داستانی عجیبی داشته باشد، الکس در روایت خود میگوید که از همان ابتدا و در دوران تحصیلش گوشه‌گیر بوده و او را بعنوان فردی عجیب میشناختند و موفقیت او در صخره‌نوردی سبب شده تا او صعود انفرادی را بعنوان شغل حرفه‌ای خود در نظر بگیرد، شغلی که میداند بسیاری را کشته و چند تن از دوستان خوب را نابود کرده است. نکته درک این رفتار ورزشی هنگامی عجیب است که الکس میداند مرگ با این روش از کار او گره‌ای کور خورده است و او نیز عنوان میکند که توانایی دوری از آن را ندارد و باید به کاری مشغول شود که عاشق آن است.

الکس هانولد صخره‌نوردی تمام عیار است که در کنار قدرت مستندسازی جیمی چین و الیزابت چای قرار گرفته است. کار این دو مستندساز تنها در نمایش آماده‌سازی و در نهایت صعود الکس هانولد عالی نیست، بلکه آن‌ها با نشان دادن جزئیات بیشتر، عنوان میکنند که مسیر الکس به آمادگی روانی و فیزیکی او نیز مربوط میشود که در یک مرحله و در نبود یکی از این عنصر، الکس از فتح ال کاپیتان دست میکشد و هنگامی که برای بار دوم قصد فتح ال کاپیتان را دارد، این بار او آماده‌ی آماده است. جدای از روایت تمام و کمال مستند، باید پانزده دقیقه پایانی فیلم مستند را بینظیر دانست و آن را یک پایان‌بندی استادانه خواند. ارزش این پایان‌بندی در آن جایی است که ما توان لمس قدرت ال کاپیتان بعنوان صخره‌ای غیرقابل فتح را داریم و با این علم، میتوانیم لحظات پراسترس و سختی را همراه با الکس هانولد تجربه کنیم و به عبارتی، ارزش کاری این دو مستندساز در مقامی است که ببیندگان این مستند نیز ترس و وحشتی که الکس احساس نمیکند را، لمس میکنند. فیلم مستند «صعود انفرادی» که محصول نشنال ژئوگرافی میباشد، شاید همانند مستند‌های جنایی نتفلیکس ادعایی در باید دیده شدن نداشته باشد، اما هنگامی که با داستان شخصیت این مستند همراه میشوید، نمیتوانید از صفحه دور شوید و این کشش درام مستند بخش بزرگی از موفقیت صعود انفرادی با محوریت داستان الکس هانولد و دوربین زوج مستندساز، جیمی چین و الیزابت چای را تضمین و شکل میدهد.

منبع: دنیای سینما

جمع‌بندی و ارزشگذاری

کارگردانی
فیلمنامه
تدوین

نمره منتقد

مستند فیلم «صعود انفرادی» در حالی داستان الکس هونالد را روایت میکند و از اخلاقیت تا صعود بزرگ او صحبت میکند که به شکل مشخصی، اسکار به ابرقهرمانی از دنیای واقعی جمسه‌ی طلایی خود را اهداء کرده است. الکس هونالد قهرمانی برای آن‌هاییست که به ناممکن‌ها باور دارند و در این مسیر، جیمی چین و الیزابت چای با روایتی صادقانه و پرتنش، صعود ال کاپیتان را بزرگترین نجات آخرزمان صخره‌نوردی نشان داده‌اند

User Rating: ۴٫۴ ( ۲ votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *